تبلیغات
╜╗╜╗ کارشــــــــــــــــــــــــــناســــــــــــــــــــے ╜╗╜╗ - مصاحبه با استاد سلامی پیرامون درس سیستم عامل در کنکور کارشناسی ناپیوسته
╜╗╜╗ کارشــــــــــــــــــــــــــناســــــــــــــــــــے ╜╗╜╗
تازه های کنکور ◄ کارشناسی ارشد ◄ کاردانی به کارشناسی ◄ کاردانی ◄دانلود جزوات کنکوری
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وقتی می توانم به سر قله برسم چرا در دره بمانم مگر آدم چند بار زندگی خواهد کرد

مدیر وبلاگ : Rahmat khosh parvaz
نویسندگان
نظرسنجی
دوستان عزیز دوست دارید مطالب وبلاگ بیشتر در چه زمینه هایی باشند؟


سوابق آموزشی، شغلی خود را در زمینه کنکور کاردانی به کارشناسی بفرمایید.

سوابق شغلی ما بر می گردد به سال 78 که تقریباً شروع کارمان به همراه آقای عادلی نیا از موسسه مدرسان شریف شروع کردیم. از آن به بعد من در کنکور کاردانی به کارشناسی بودم. کنکور از سال 79 بیشتر قوت گرفت در این زمینه؛ بعد در آن زمان موسسات دیگری هم فعالیت می کردند؛ ماهان بیشتر بود بعد موسسه آقای عادلی نیا تاسیس شد که با ایشان هم همکاری کردیم به تدریج موسسات پارسه، پوران پژوهش، در شهرستانها موسسه دی سیستم مشهد، موسسه پوران پژوهش کرمانشاه، موسسه مدرسان رشت؛ به تدریج با همه اینها همکاری کردیم. در واقع در کنکور من بیشتر روی درس سیستم عامل تمرکز داشتم و سابق بر این قبل از ذخیره و بازیابی درس پایگاه هم در کنکور بود که آن زمان پایگاه داده را هم برای کنکور من تدریس می کردم.

در موسسه سیمیا هم تدریس می کنید؟

در موسسه سیمیا هم اخیراً بله؛ البته فكر می كنم باید فعالبتمان را با توجه به عرف پارسه قطع بكنیم.

در مورد کتابها و جزواتتان برای درس سیستم عامل بفرمایید.

ما چندین کتاب و جزوه سیستم عامل از اول نوشتیم. من چندین سری کتاب نوشتم. کتاب اولمان با آقای عادلی نیا بود برای موسسه دیباگران تهران بعد برای مدرسان شریف کتاب نوشتم در چند چاپ تغییر کرد به طور مرتب؛ الان چاپ دهمش دارد می رود. کتابهای 30 آزمون با آقای مقسمی نوشتیم بعد یک کتاب هم برای پوران پژوهش نوشته شده. این مجموعه کتابهایی است که من کار کردم ولی خب بیشتر من فعالیتم توی کلاس با وجود اینکه کتاب هم داریم در یک جزوه خلاصه و مفیدتر به دانشجو می دهیم چون اعتقاد دارم که وقتی به یک دانشجو وزن سنگین می دهند آن هم در مقطع کاردانی برایش گیرایی ندارد. بحث را سگمنت سگمنت می کنیم توضیح می دهیم بعد روی آن تست می زنیم. این موارد را تالیف کردیم حالا جزواتی هم که هست به هر حال آماده شده بیشتر در موسسات جزوات را ارائه می کنیم هم موجود است ولی مجموعه کتابها در این زمینه بوده ولی در درسهای دیگر هم مثل مدار منطقی، ذخیره و بازیابی ما با انتشاراتی به نام آذرباد کتابهایی را نوشتیم.

از ویژگیهای کتابهایی که فرمودید به چه مواردی اشاره می کنید؟ سرفصلهای کنکورهای سراسری و آزاد را پوشش می دهد؟ و شامل تمام تستهای کنکور با حل تشریحی می باشد؟

بله؛ بیشتر ما کتاب مدرسان شریف را چون توی موسسه الان یک برندی پیدا کرده که کتابهایش سریع فروش می رود. در آن کتاب خیلی سریع کتابمان را آپدیت می کنیم و از روی تغییرات کنکور و تستها را هم سریعاً اضافه می کنیم. به وِیژه مثلاً برای دولتی که می دانید سرفصلها تغییر کرده، ما در آن کتاب حالا اگر به آن کتاب مراجعه کنید، قسمت خلاصه کتاب آقای فهیمی را هم اضافه کردیم که بروز باشد و با توجه به تغییرات کنکور بتواند پوشش بدهد.

جزوه طلایی سیستم عامل موسسه کاوشگران را که تالیف کرده اید چه ویژگی دارد؟

جزوه طلایی با آقای مقسمی همکاری داشتیم. آن هم همین طور است آن هم جزوه آپدیتی است؛ تمام نکات هست منتها کتابها و جزوات آقای مقسمی خب یک مقدار حجمش زیاد است. معمولاً داوطلبانی که ما با آنها طرف هستیم خیلی سخت مطالب را می گیرند. آن دو سالی که دانشگاه بودند زحمت زیادی نکشیدند؛ حالا اینجا جزوات آقای مقسمی خیلی عالی است خیلی خوب نوشته شده ولی یک مقدار حجمش برای این داوطلبان سنگین است.

جزوه طلایی هم همین طور؟

جزوه طلایی هم یک کم بهتر است ولی کتابها سنگین است برای بچه ها ولی از لحاظ علمی بنیه قوی ای دارد.

رفرنسهای اصلی این درس را به تفکیک کنکورهای سراسری و آزاد را لطفاً بفرمایید.

رفرنسهای اصلی برای کنکور آزاد رفرنس اصلی کتاب سیلبرشاتس است بعد تا حدودی هم تننباوم است مهم است، حالا درجه اهمیت کمتر هم استالینگز است. برای دولتی هم که الان 4 سال است به نوعی فقط 100 درصد سوالات از کتاب آقای فهیمی است.

مطالعه رفرنسهای اصلی را به داوطلبان پیشنهاد می کنید؟

به داوطلبی پیشنهاد می کنم که در دانشگاه خوب درس خوانده باشد، این درس را هم یکبار هم دوباره خوانده باشد بعد برود رفرنس اصلی وگرنه داوطلبانی که سطحشان پایین هست مراجعه به این کتابهای رفرنس که ترجمه شان هم خوب نیست معمولاً، زیاد من پیشنهاد نمی کنم.

همانطوریکه اطلاع دارید در کتابهای مختلف علاوه بر خلاصه ای از کتاب دکتر فهیمی، نکات رفرنسهای دیگر هم وجود دارد. با توجه به اینکه سوالات 4 سال اخیر کنکور سراسری از کتاب دکتر فهیمی بوده، پیشنهاد می کنید داوطلبان این کنکور مروری به مباحث کتابهای دیگر هم داشته باشند؟

چون به قول معروف مشخص نیست، من خودم در كلاس این اصل را رعایت كردم كه برای كنكور دولتی با وجود اینكه می دانیم كتاب آقای فهیمی رفرنس هست، چون این باز هم نیست كه حتماً آن كتاب رفرنس باشد چون خود سازمان سنجش هم كه سرفصل دوره كاردانیش، من خودم مدیر گروه یكی از مراكز كاردانی هستم؛ این سرفصلش را ما خودمان در كل كشور به همراه همكاران، همه مدیران گروه تمام كشور تصویب كردیم آنجا اصلاً رفرنس را گفتیم كتاب سیلبرشاتس؛ حالا من نمی دانم چرا، احساس می كنم این كار سلیقه ای است فكر می كنم. خودم در كلاس این اصل را رعایت كردم كه برای دولتی هم از سیلبرشاتس می گویم هم از فهیمی تا یك ذره ریسك كار را بیاورم پایین كه اگر داوطلبی رفت سر كنكور چون ما یك دفعه دیدیم یك نوآوری در سوالات كنكور یك دفعه می شود؛ اگر رفت سر كنكور حالا از فهیمی 50 درصد آمد 50 درصد از سیلبرشاتس، بتواند پوشش بدهد ولی این كار به من خیلی فشار می آورد سر كلاس، به داوطلب هم خیلی فشار می آورد. داوطلبی كه شاید مثلاً جزوه سیستم عامل دانشگاهی اش 10-12 صفحه باشد.

مطالعه جلد اول كتاب دكتر فهیمی را كافی می دانید؟ و پیشنهاد می كنید روی چه فصولی وقت بیشتری بگذارند؟

پیشنهادش كه حالا آقای دكتر فهیمی از اساتید بزرگ هستند. ما هم كه در انتخاب ایشان شك نداریم ما هم شاگرد ایشان هستیم ولی مسئله این است كه بعضی از مباحث را به یك بیانی گفتند كه نیاز به تدریس یك استاد دارد. اگر داوطلبی بخواهد سرمایه گذاری كند برای رسیدن به عدد 100 درصد توی كنكور، من پیشنهاد می كنم كه آن كتاب را هم بخواند واقعاً درگیر كلاس درس با سطوح مختلف افراد نمی شود، همه این کتاب را هم گفت.

از فصول جلد اول شما كدام مباحث را توصیه می كنید بیشتر مطالعه كنند؟

مباحث زمانبندی و تعاریف اولیه، اصول ابتدایی و بعد هم بحثهای الگوریتمهای تخصیص انباره ایشان می گوید و آن مباحث Page Replacement، الگوریتمهای Page Replacement که شامل FIFO ،Optimal ،LRU و NRU است را ایشان بیشتر روی آن تاكید كردند، آنها را می گویم كه مطالعه بیشتری بكنند.

در مورد اهمیت این درس در قبولی داوطلبان كنكورهای سراسری و آزاد بفرمایید. چه جایگاهی در قبولی آنها می تواند داشته باشد اگر كه در یك فرصت 4-5 ماهه برای این درس سرمایه گذاری بكنند؟

جایگاهش خب چون به طور میانگین با دروس ساختمان و ذخیره ضریب 5 دارد، جایگاهش وی‍ژه است واقعاً؛ اما ما باید دقت بكنیم مثلاً توی كنكور سراسری جایگاه درس برنامه نویسی ما دیدیم در كارنامه ها خیلی مهمتر بوده. در كنكور آزاد جایگاه دروس عمومی را هم مهمتر دیدیم ولی هر درسی را می توانیم بگوییم جایگاه خودش را دارد ولی من توصیه می كنم جایگاه سیستم عامل بالا هست ولی به داوطلبان توصیه می كنم برای كنكور سراسری درس برنامه نویسیشان را بیشتر تقویت كنند.

شما توصیه می کنید از زمانی که برای مطالعه سیستم عامل در نظر می گیرند، چه میزانی را به یادگیری نکات و چه میزانی را به تست زدن اختصاص بدهند؟

بستگی دارد به داوطلب؛ من توصیه می كنم كه سر كلاسهای كنكور كه آمدند سعی بكنند نكاتی را كه ما داریم می گوییم را اول فیش برداری بكنند چون درس تنوع مطالب دارد و گفته های تئوریكی با هم بعضیها مغایرت دارد، نكات را فیش برداری بكنند، اختلافهایش را بدست بیاورند كه ما این كار را سر كلاس می كنیم ولی هر چه سعی بكنند كه اینها را كوچكتر كنند، در فیشهایی برای خودشان این نكات را جمع كنند، دیگر در تایمشان هم در آن روز صرفه جویی می شود. در ابتدایی كه دارند شروع می كنند زمان بیشتری را روی آن درس بگذارند كه اول فهم بالایی از درس پیدا كنند. توی این درس نكات تئوری خیلی از حل مسئله مشكلتر است یعنی جواب دادن به تستهای تئوریك و مفهومی از حل الگوریتمها مشكلتر است. به همین خاطر در اوایلی كه دارند درس را می خوانند زمان بیشتری بگذارند؛ بیشتر بخوانند؛ كامل درس را یك عمقی از آن بفهمند بعد كم كم حالا زمانشان را كاهش بدهند بگذارند روی تست. حالا اگر من بخواهم یك عدد بگویم شاید این عدد را سعی و خطایی بگویم آن وقت كاملاً درست نباشد.

برای یادگیری كامل این درس چه روشی را پیشنهاد می كنید؟ خصوصاً برای داوطلبانی كه كلاس كنكور شركت نمی كنند و با استفاده از كتابهایی كه فروش آزاد دارد می خواهند دانشگاه معتبر سراسری قبول بشوند.

تماماً بستگی دارد به زمان تحصیلشان؛ اگر داوطلبی زمان تحصیلی خوبی را با این درس نداشته باشد، عملاً خواندن كتابهای مختلف یك جوری است كه باید مطالب را حفظ كند؛ وقتی هم حفظ كند، نفهمد، آن ماندگاری زمانیش در ذهنش شاید 2-3 روز باشد. من توصیه می كنم به كسی كه این درس را خوب در دانشگاه نگذرانده، اول اصلاً سراغ این كتابها نرود. اگر هم واقعاً زمان ندارد، داوطلب شهرستان است، واقعاً نمی تواند، جزء مناطق محروم هستند نمی تواند بیاید تهران، باز رفرنسهایی كه آقای مقسمی نوشته بیانش سلیستر است من همین الان اینجا به شما می گویم شاید كتابهایی كه آقای مقسمی نوشته، حالا شاید هم ندارد به طور یقین، نثرش از كتابهای من سلیستر است یعنی اگر یك داوطلبی هیچی بلد نباشد، صفر باشد، شاید آن كتاب را بخواند بهتر باشد ولی داوطلبی بلد باشد و بخواهد بیشتر یاد بگیرد آن موقع كتابهای من برایش مناسب است.

برای داوطلبانی كه هدفشان قبولی در دانشگاه های معتبر سراسری است چه پیشنهادات اضافه تری برایشان دارید كه بتوانند مباحث را خیلی خوب یاد بگیرند و فراموشی مطالب در فاز مرورشان كم رنگتر بشود؟

كسی كه می خواهد برساند به رتبه های دانشگاه رجایی، شمسی پور، شریعتی، روی این سه تا كه معتبرترند بحث می كنیم غیرانتفاییها هیچی. این باید به قول معروف به قول اصول مدیریتی، یك برنامه ریزی استراتژیك بكند یعنی اگر واقعاً می خواهد شروع كند برای رسیدن به آنجا، باید این را در اهدافش بنویسد؛ من می خواهم به آنجا برسم. برای رسیدن به آن هدف، فقط كلاسهای ما كافی نیست شرط لازم است. باید خودش خیلی بیشتر تایم بگذارد. من داشتم دانشجویی كه حالا در آزاد رتبه 2 شد امسال توی تهران جنوب، با تراز مثلاً هشت هزار و خورده ای بعد این داوطلب كاملاً زمان گذاشته بود. كاملاً وقت می گذاشت علاوه بر كلاسها، علاوه بر آزمونها هر موقع نگاه می كردیم خودش مشغول همه كارهایی بود كه من می گویم فیش برداری، خواندن همه كتابهای مرجع، یعنی روز اول خودش گفت من می خواهم رتبه 1 بشوم و شد رتبه 2 با یك اختلاف تراز مثلاً آن یكی ترازش 9000 بود در تهران جنوب. باید اینجوری كار بكند یعنی خیلی بیشتر زمان بگذارد یعنی رسیدن به موارد توی دانشگاه رجایی مستلزم این است كه افق دید آدم بلند باشد.

هر چند كه برنامه ریزی هر شخصی متناسب با خود فرد است و با توجه به شرایط و هدفشان متفاوت است، برای آنكه داوطلبان یك معیار كلی داشته باشند، پیشنهاد می كنید یك داوطلب متوسط با فرصت 4-5 ماهه در هفته چه میزان ساعتی برای سیستم عامل در نظر بگیرد؟

روزی 3 ساعت.

داوطلبانی كه فقط هدفشان قبولی است و برایشان اهمیتی ندارد که چه شهری یا دانشگاهی پذیرفته بشوند، پیشنهاد می کنید چه مباحثی را كه مستقل از مباحث دیگر باشند و طبق بودجه بندی سوالات سالهای گذشته اهمیت بیشتری دارند را مطالعه کنند تا بتوانند حداقل درصد موردنیاز را در این درس کسب کنند؟

بحثهای مقدماتی اول تا پایان الگوریتمهای زمانبندی. تمركزشان را بگذارند روی اینها چون اگر بررسی كرده باشید از 10 سوال پارسال 6 تا، تا پایان الگوریتمهای زمانبندی بود یعنی 60 درصد. حالا اگر اینها بتوانند خوب روی این كار بكنند، حداقل نصفش را هم بزنند می شود 30 درصد و با توجه به كارنامه ها و این موضوعی كه شما اشاره كردید 30 درصد آمار خوبی است برای قبولی.

یكی از سوالات داوطلبانی كه بیس قوی ندارند و طبق صحبت شما در دانشگاه با آنها خوب كار نشده، این است كه می توانند سیستم عامل سفید بگذارند و با دروس تخصصی دیگر جبران كنند؟

سفید گذاشتن برای ریاضی شاید باشد. چون ریاضی را که توی كارنامه ها را نگاه می كنیم قویترین داوطلبان هم زیاد نزدند ولی دروس دیگر را سفید گذاشتنش معادل این است كه باید با یكی دیگر باید جبران كنند؛ این ریسك است یعنی شما اگر یك درسی را مثلاً فرض بكنید بگویید ذخیره و بازیابی سفید، با ساختمان داده ها و سیستم عامل جبران كنید؛ یعنی شما برگ برنده تان را می گذارید روی ساختمان داده و سیستم عامل، بعد آن سال یك دفعه سوالات سیستم عامل و ساختمان غیراستاندارد می شود و شما برگ برنده تان را هم می بازید یعنی فكر می كنم به غیر از این كه حالا ریاضی را می توانند كنار بگذارند، البته آمارش را نه، هیچ درسی را كنار نگذارند كه بگویند این را با آن جبران می كنیم چون همیشه آدم یك چیزهایی را نقطه قوت فكر می كند ممكن است در كنكور بشود نقطه ضعف آدم.

با توجه به نحوه طراحی سیستم عامل اگر داوطلبان دو گزینه را با اطمینان حذف كردند، شما پیشنهاد می كنید از 2 گزینه دیگر كه بین آنها 50-50 شك دارند، یكی را انتخاب كنند؟

من پیشنهاد می كنم اگر مثلاً در كنكور دیدند 10 تا تست 4 تا را با ایمان دیدند درست زدند، توی این مواقع حتی شك 50-50 را هم بهش جواب ندهند چون ما یك عدد متوسطی را می خواهیم برای قبولی نمی خواهیم همه را بزنیم قبول بشویم. یعنی من می گویم نزنند.

اشتباه آن دسته از داوطلبانی كه علیرغم مطالعه کافی، شرکت در کلاسهای مناسب کنکور در دانشگاه موردنظرشان پذیرفته نمی شوند را چه می دانید؟

دلیلش عدم اطمینان به خودشان است، نداشتن اعتماد به نفس، وارد شدن به مسائل حاشیه ای؛ فكر می كنم بیشترش این باشد یعنی اگر كسی یك اطمینان قلبی به خودش داشته باشد، توی این همه كلاس و مطلب هم شركت بكند، كار بكند، به طور میانگین می تواند یك درصدهایی بزند كه یك جایی حداقل قبول بشود ولی اگر كسی با خواندن خیلی خیلی زیاد باز هم نتیجه نمی گیرد، یكی از دلایلش این است كه اعتماد به نفس در خودش ندارد، دومین دلیل این است كه با كیفیت درس نمی خواند. مثلاً ما می گوییم اگر شما 15 تا سوال تستی را درست آنالیز كنید، بهتر از این است كه 150 تا تست را بزنید سعی و خطایی. من فكر می كنم نداشتن اعتماد به نفس به خودشان است و وارد شدن به مسائل حاشیه ای. به طور مثال فرض كنید روزی استادی می گوید كه این مطلب به این صورت، استاد معتبری است فرض كنید آقای طورانی را بگوییم در ساختمان داده اینها را بخوانی درست است بعد فردا می روند یكی دیگر می گوید نه، اینجوری است كه من می گویم. داوطلبی كه به این صورت می خواهد از همه حرف بشنود، یعنی هر روز روش درس خواندنش را می خواهد عوض بكند، این تغییر روشها باعث می شود كه نتواند نتیجه بگیرد.

در پایان اگر نكته دیگری برای کسب درصد عالی در سیستم عامل هست بفرمایید.

فقط تنها مطلب اینكه خواندن درس با كیفیت باعث می شود آدم قبول بشود نه تعدد تست یعنی داوطلب باید این را از ذهنش پاك كند كه من اگر هر چه تست بیشتر زدم، حتماً قبولم. یعنی كیفیت نه كمیت. كیفیت را كه كار بكند، همان تستهایی را كه می زند، درست آنالیز كند، كار بكند، حتی با زدن اندكی تست قبول می شود ولی ممكن است شما 1000 تا تست هم در این درس بزنید ولی باز قبول نشوید. من بیشترین توصیه ام این است كه روی كیفیت كار بكنند، نه روی كمیت.

منبع : کارشناسی
نوع مطلب : کاردانی به کارشناسی، 
برچسب ها : مصاحبه با استاد سلامی پیرامون درس سیستم عامل در کنکور کارشناسی ناپیوسته، سیستم عامل، کادانی به کارشناسی ناپیوسته،
سه شنبه 22 فروردین 1391
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت◄ کارشناسی ►خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
چاپ این صفحه